Kategorie

Newsletter

Ślubne przygotowania: wszystko, co musisz wiedzieć o zaproszeniach
 

Jakie informacje musi zawierać zaproszenie? Kiedy powinniśmy zacząć je wręczać? Co jest największym nietaktem? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące ślubnych zaproszeń.
 


O czym należy pamiętać sporządzając listę gości?
 

Zanim wybierzemy odpowiedni wzór zaproszeń, musimy sporządzić listę gości. Pomogą nam w tym dwa pytania: „z kim chcemy przeżywać ten najważniejszy dzień w życiu?” oraz „kogo zdecydowanie nie chcemy gościć?”. Nie możemy również zapomnieć o małżonkach, partnerach oraz osobach towarzyszących.
 

Jakie zaproszenia wybrać?
 

Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się urządzić przyjęcie weselne w stylu vintage, rustykalnym lub innym to wygląd zaproszeń powinien odwoływać się do wybranej przez nas tematyki bądź kolorystyki. Oprócz wrażeń estetycznych ważna jest również wysoka jakość papieru oraz nadruku.
 

Jakie informacje powinny się znaleźć w treści zaproszenia?
 

W treści zaproszenia muszą znaleźć się: personalia gości, nasze personalia, data i miejsce ceremonii, dokładna godzina, miejsce przyjęcia weselnego oraz ewentualne informacje na temat formy weselnego bankietu. W zaproszeniu możemy również poprosić o potwierdzenie przybycia.

Pamiętajmy, aby uważnie wpisywać personalia gości. Bardzo łatwo o pomyłkę i przekręcenie czyjegoś nazwiska. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Na formę „wraz z osobą towarzyszącą”. Użycie takiej formy w odniesieniu do osób, które są małżeństwem lub wieloletnich partnerów to prawdziwe faux-pas.

Do zaproszeń gości, którzy mieszkają daleko wypada również dołączyć mapkę lub plan dojazdu. Uchroni ich to przed niepotrzebnym błądzeniem po okolicy w poszukiwaniu miejsca, w którym będzie odbywać się uroczystość.

Kiedy powinniśmy zacząć zapraszać gości? 


Zaproszenia powinny dotrzeć do gości najwcześniej 3 miesiące, a najpóźniej 3 tygodnie przed ślubem. Jednak jeśli zapraszamy dawno niewidzianego członka rodziny lub kogoś, kto mieszka daleko warto poinformować go wcześniej, tak, by spokojnie mógł zarezerwować dla nas czas.
 

Jak wkładać zaproszenia do koperty?
 

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, zaproszenia wkładamy wierzchem do koperty, a koperty nie zaklejamy.
 

Jak zapraszać?
 

W dobrym tonie jest zaprosić gości osobiście. Jeśli nie wszystkich to przynajmniej osoby starsze, chrzestnych oraz bliskich przyjaciół. Co jeśli nie mamy możliwości spotkania się z każdym z osobna? Wówczas należy rozesłać zaproszenia pocztą tradycyjną. Faks, mail, ani SMS nie jest mile widziany!


 

Najpopularniejsze przesądy ślubne


Niby w przesądy nie wierzymy, jednak każdy z nas woli "zapobiegać, niż leczyć". Dlatego przedstawiamy listę najpopularniejszych przesądów ślubnych. Tak, by nic nie stanęło na drodze do naszego szczęścia.
 Miesiące

Według przesądu, najlepszymi miesiącami do zawarcia związku małżeńskiego są: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik oraz grudzień. Dlaczego? Ponieważ wszystkie te miesiące zawierają w swojej nazwie literę "r", która podobno przynosi szczęście. Utarło się również przekonanie, że nowożeńcy, którzy wezmą ślub podczas Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy mogą liczyć na szczególne błogosławieństwo. Jakich terminów unikać? Bez wątpienia, najbardziej niepożądanymi miesiącami są maj i listopad. 1 kwietnia, czyli dzień Prima Aprilis również nie najlepiej wróży naszemu związkowi.


Ubiór panny młodej


To temat długi jak rzeka. Po pierwsze, panna młoda nie powinna sama szyć sukni, a przyszły Pan Młody pod żadnym pozorem nie może zobaczyć w niej swojej wybranki wcześniej, niż w dniu ślubu. Również w kwestii butów istnieje jedna, niepisana zasada: powinny zakrywać czubki palców oraz pięty. Co jeszcze przynosi pecha? Zakładanie prawdziwych pereł! Nie możemy również zapomnieć, że strój Panny Młodej powinien zawierać: coś nowego (symbol dostatku w małżeństwie), coś starego (symbol wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół), coś białego (symbol czystości), coś niebieskiego (symbol wierności) oraz coś pożyczonego (symbol przychylności nowej rodziny).


W kościele


Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą. Mówi się również, że jaka droga do ołtarza, takie całe życie, dlatego Panna Młoda powinna być uśmiechnięta i... ostrożna. Bowiem potknięcia przed ołtarzem wróżą potknięcia w małżeństwie. Swoją interpretacje znalazły również zachowania współmałżonków podczas ceremonii. Odwracanie się i rozglądanie na boki symbolizuje niechęć do małżonka, nakrycie rąbkiem sukni buta Pana Młodego - jego podporządkowanie, a łzy Panny Młodej podczas mszy - szczęście. Wyjściu Pary Młodej z kościoła lub urzędu powinno towarzyszyć obsypywanie ryżem i monetami, które mają zapewnić im szczęście i dostatek.


Przyjęcie weselne


Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Pan Młody przenosi swoją "świeżo upieczoną" małżonkę przez próg? Robi to, by zapobiec jej potknięciu, które wróży niepowodzenia w małżeństwie. Co jeszcze można uznać za zły omen? Niestłuczone kieliszki po wzniesionym toaście oraz pomylenie kroków podczas pierwszego tańca, które symbolizuje brak zgodności, co do dalszej wspólnej drogi.


Pogoda


Nie tylko słoneczny dzień jest dla Państwa Młodych dobrą wróżbą. Przelotny deszcz często uznaje się za symbol bożego błogosławieństwa. Natomiast najbardziej niepożądana pogoda w postaci ulewy i burzy to znak bożego gniewu. Mimo wszystko to nie miesiąc ani pogoda decyduje o naszym dalszym wspólnym życiu, a miłość i oddanie.


Krótka lekcja na temat rozsadzania gości przy stole
 

Kiedy już prawie wszystko jest gotowe, zostaje JEDNO: rozsadzanie gości. Dla niektórych to prawdziwa zmora, ponieważ istnieje kilka żelaznych zasad dotyczących tego, jak usadzić gości podczas przyjęcia weselnego. A złamanie chociaż jednej z nich, grozi weselnym faux pas.


 


Stolik Pary Młodej


Bez wątpienia powinien się wyróżniać. Jeśli stoły są ustawione w jedną z liter: L, T lub U, Państwo Młodzi powinni siedzieć na środku. Jeśli mamy do czynienia ze stołami okrągłymi, to średnica stołu nowożeńców powinna być nieco większa, od pozostałych. Ważne, aby Para Młoda zajęła dobrze widoczne z każdego punktu sali, miejsce. Najlepiej na przeciwko wejścia głównego.

Kto powinien usiąść obok najważniejszej w tym dniu pary? Tu mamy dwie możliwości: albo będą to świadkowie wraz ze swoimi partnerami, albo rodzice.

 

Kto koło kogo? Czyli kilka zasad
 

Możemy zdecydować się na wariant tradycyjny, czyli skupić wokół siebie krewnych (im dalej od naszego stolika, tym stopień pokrewieństwa jest mniejszy )lub nowoczesny, usadzając obok siebie przyjaciół i najbliższą rodzinę (im dalej od stolika, tym stopień zażyłości jest mniejszy).

Kiedy już wybierzemy odpowiedni dla siebie wariant i zaczniemy rozsadzać gości musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

- po pierwsze, pary, nawet w nieformalnych związkach zawsze sadzamy razem,

- po drugie, nie sadzamy obok siebie ludzi, którzy się nie lubią bądź są w konflikcie,

- po trzecie, na krawędzi stołu nie powinny siedzieć kobiety

Pamiętajmy również o kryterium wiekowym. Młodzi powinni siedzieć obok młodych, starsi obok starszych. Najodpowiedniejsze będzie "przeplatanie" gości: kobieta - mężczyzna - kobieta - mężczyzna. Często nowożeńcy decydują się również na podział stołów, tak, by po lewej stronie siedziała rodzina Panny Młodej, a po prawej Pana Młodego.

 

Stoliki czy miejsca?


Nie od razu musimy określić dokładne miejsce każdego z gości. Czasem wystarczy wskazać odpowiedni stolik, a w obrębie tego stolika dać dowolność. Jednak to rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku stołów okrągłych.

Warto jednak pamiętać, że wyznaczone miejsca obowiązują zazwyczaj tylko podczas obiadu. Z upływem czasu, każdy z gości swobodnie lawiruje między wszystkimi stolikami.

 

5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć w dniu ślubu

 

Nawet najlepiej zaplanowany ślub nie obędzie się bez porannej gorączki. W końcu wszystko musi być zapięte na ostatni guzik, a to (o zgrozo!) rodzi popłoch. O czym nie możemy zapomnieć w tej weselnej bieganinie? Oto 5 rzeczy, o których musisz pamiętać w dniu własnego ślubu!


 

Po pierwsze, obrączki
 

Brzmi to bardzo surrealistycznie, ale często Państwo Młodzi zapominają o najważniejszym elemencie, czyli obrączkach. Dlatego warto dzień wcześniej wyjąć je z szuflady i postawić w dobrze widocznym miejscu. Najlepiej w takim, w którym będą się znajdować również inne ważne rzeczy, bez których nie będziemy mogli wyjść z domu.

 

Po drugie, bukiet Panny Młodej

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ślub odbył się bez kwiatów. Jednak jest to ważny dodatek, bez którego większość pań nie wyobraża sobie uroczystości. Oczywiście, jeśli zdarzy nam się zapomnieć bukietu możemy liczyć na kwiaty, które przynieśli ze sobą goście. Gorzej, jeśli w zaproszeniu poprosiliśmy o inny upominek, np. butelkę wina. Dlatego najlepiej i najprościej poprosić mamę lub przyjaciółkę, by w dniu ślubu przypomniały nam o ślubnej wiązance.

 

Po trzecie, alkohol na „uliczne” bramy

 

Nigdy nie wiadomo, co spotka nas w drodze do kościoła. Dlatego lepiej „dmuchać na zimne” i odpowiednio wcześniej przygotować dodatkowy alkohol na 'uliczne” bramy. Co zrobić, aby o nim nie zapomnieć? Mamy do wyboru 2 warianty! Możemy albo ustawić karton przy drzwiach, albo poprosić kierowcę, by o tym pamiętał.

 

Po czwarte, strój na przebranie

 

Jeśli mamy zamiar nocować w miejscu, w którym odbędzie się przyjęcie weselne nie możemy zapomnieć o strojach na poprawiny oraz wszystkich niezbędnych rzeczach, takich jak: kosmetyki czy spinki do włosów. Warto również zabrać ze sobą tzw. niezbędnik Panny Młodej. Co powinno się w nim znaleźć? Puder, błyszczyk, chusteczki nawilżające, nitka i igła, perfumy, plastry na odciski, tabletki przeciwbólowe, a nawet środki na biegunkę. W końcu, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

 

Po piąte, śniadanie

 

W popłochu często zapominamy o najważniejszym, czyli śniadaniu. Solidny posiłek rano oraz lekkie przekąski spożywane w trakcie przygotowań zapewnią nam siłę na resztę tego wyjątkowego dnia,  

 

6 pomysłów na upominki dla gości weselnych

 

Zwyczaj obdarowywania gości weselnych upominkami jest stosunkowo nowy, jednak Pary Młode coraz częściej decydują się na tą formę podziękowania za przybycie. Z obserwacji, można wywnioskować, że najczęściej dajemy wódkę oraz ciasto. Musimy jednak pamiętać, że oprócz banalnych rozwiązań istnieje jeszcze pełen wachlarz możliwości. Sprawdź, najbardziej oryginalne pomysły na upominki dla swoich gości!
 

 

 

Spersonalizowane słodkości

 

Czekoladki, migdały lub cukierki. Słodkości obowiązkowo muszą być ładnie zapakowane. Ładny wzór pudełeczka, fantazyjna wstążeczka oraz bilecik to elementy, które musimy starannie dobrać. Nie możemy również zapomnieć o jakości słodyczy! Jeśli uważamy ten pomysł za zbyt banalny, możemy „zaopatrzyć” swoich gości w słoiczki z miodem lub konfiturami.

 

Sadzonka rośliny

 

Roślina idealnie „wpasowuje się” w ślubną tematykę. Dlaczego? Ponieważ o roślinę trzeba codziennie dbać, tak samo jak o miłość. Mamy wiele możliwości: może to być sadzonka drzewka, kwiatka, zioła albo mała roślinka do skalniaka. Bez problemu znajdziemy wiele roślin w miniaturowej wersji. Wystarczy do niej dobrać ciekawą doniczkę oraz dołączyć miły bilecik i... mamy idealny prezent dla swoich gości!

 

Ramka ze zdjęciem

 

Niektóre pary decydują się na sesje przedślubne. Wystarczy wywołać zdjęcia, wybrać te najlepsze i oprawić w proste, eleganckie ramki. Nawet jeśli nie mamy w planach takiej sesji również możemy skorzystać z tego pomysłu. Sprawę załatwią zdjęcia z wakacji lub wspólnych przyjęć.

 

Zapachowa świeczka

 

Małe, zapachowe świeczki zawsze są dobrym pomysłem na drobny upominek. Pamiętajcie, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego dopasujcie kolor papieru ozdobnego i wstążeczek do koloru zaproszeń, winietek czy zawieszek na alkohol.

 

Album z ulubionymi piosenkami nowożeńców

 

To jeden z ciekawszych pomysłów. Stwórzcie album ze swoimi ulubionymi piosenkami. Nie wszystkie muszą należeć do tego samego gatunku. Im większa różnorodność, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie traficie w gusta gości. Może zamiast zwykłej okładki umieścicie wspólne zdjęcie?

 

Buteleczka alkoholu

 

Podarujcie gościom miniaturowe buteleczki z alkoholem. Niekoniecznie musi być to wódka. Zamiast niej wypełnijcie buteleczki nalewkami, likierami lub whisky. Stwórzcie autorską etykietę! Goście na pewno docenią Waszą twórczą inwencję!